وابستگی به نفت یکی از دلايل غفلت از صنعت گردشگری

وابستگی به نفت یکی از دلايل غفلت از صنعت گردشگری
5
Hotelux

معاون سرمايه گذاری و برنامه ريزی سازمان ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری؛ وابستگی به نفت را از دلايل مهم در غفلت از صنعت گردشگری دانست.

به گزارش اتحاديه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران؛ سعيد شيرکوند در همايش فرصت های سرمايه گذاری در دوران پسا تحريم در حوزه گردشگری اصفهان که در هتل آسمان برگزار شد، با بيان اين مطلب اظهار کرد: گردشگری در کشور ما در سال های پس از پيروزی انقلاب جدی گرفته نشده است و در طول اين سال ها گردشگری به عنوان يک صنعت نبوده است.

رشد گردشگری در دنيا بيش از ساير صنايع

وی با اشاره به رشد گردشگری در دنيای امروز، افزود: با نگاه به رشد صنايع دنيا در پنجاه سال گذشته، خواهيم ديد که متوسط رشد هر صنعت ۳ تا ۴ درصد است اما رشد صنعت گردشگری بيش از ۱۰ درصد بوده است.

معاون برنامه ريزی و سرمايه گذاری سازمان ميراث فرهنگی، گردشگری را صنعتی برشمرد که کشورهای اروپايی براي ايجاد وفاق بين المللی بر آن تاکيد دارند و افزود: نمونه شاخص اين وفاق را در زلزله بم شاهد بوديم، افرادی از سراسر دنيا که پيش از اين از اين شهر بازديد کرده بودند با توجه به تعلق خاطر و حساسيت نسبت به آن خواهان کمک به زلزله زدگان بودند.

وي تصريح کرد: امروز اتوماسيون در حال نهادينه شدن در جوامع و تاثيرگذار بر اقتصاد دنياست به گونه ای که انسان ها با وجود کاستن از زمان فعاليت خود درآمد بيشتری به دست مي آورند.

کمترين اهميت به صنعت گردشگری در ايران

شيرکوند با اشاره به اينکه برخلاف رشد زياد گردشگری در دنيا کمترين اهميت به اين صنعت در کشور ما داده شده است، گفت: اين باور غلط در جامعه ما وجود داشته است که گردشگری با ارزش های اعتقادی و اجتماعی کشور ما تعارض دارد و يا اينکه گردشگری هنجارگريز و هنجارستيز است.

وي با اشاره به اينکه در سال جاری يک مورد تخلف اخلاقی و يا زير پا گذاشتن ارزش ها از گردشگران نداشتيم، اظهار کرد:

در کشور ما ظرفيت انواع گردشگری فرهنگی، تاريخی، طبيعي، بوم گردی، ورزشی و زيارتی وجود دارد که نبايد قربانی اين انديشه های غلط شود.

معاون برنامه ريزی و سرمايه گذاری سازمان ميراث فرهنگی با اشاره به اينکه آمار هتل های ۴ و ۵ ستاره شهر مشهد به اندازه کل کشور است، گفت: اين امر نشانه ظرفيت گردشگری زيارتی ايران برای شيعيان دنيا است، ظرفيتی که ما خودمان را از آن محروم کرده ايم.

وي با اشاره به اينکه وابستگی به نفت نيز در غفلت ما از صنعت گردشگری بي تاثير نبوده است، اظهار داشت: کشور ما پر تعدادترين گونه هاي صنايع دستی جهان را داراست که بخش زيادی يا منقرض شده است و يا نفس های آخر را مي کشد.

تامين زير ساخت ها دغدغه مهم صنعت گردشگری

شيرکوند با اشاره به اينکه آنچه گردش مالی صنايع دستی ما را رونق می دهد صنعت گردشگری است، تصريح کرد: در اصفهان گردشگری از کانون های مهم اشتغال زاست چراکه زيرساخت های خدادادی آن در اين شهر وجود دارد.

وي دغدغه مهم صنعت گردشگری را تامين زيرساخت های لازم دانست و افزود: در شرايط خاص جنگ که دنيا دچار آن شده است گردشگری ايران می تواند توسعه خوبي داشته باشد. مهم ترين زيرساخت مربوط به فرهنگ جامعه است و بر اين اساس نوع ارتباطات انسانی از مامور گمرک در فرودگاه تا نيروي خدماتی، حمل و نقل و خدمه هتل و ... بايد مورد توجه قرار گيرند.

وي با انتقاد از اينکه تعداد هتل های ۴ و ۳ ستاره اصفهان تاکنون تغيير نکرده است، گفت: اصفهان از مهم ترين کانون های جذب گردشگری ايران است و هر گردشگر خارجی يا پيش از سفر اصفهان را می شناسد يا داوطلب بازديد از اين شهر است اما ما پاسخگوی اين موج عظيم درخواست ها نيستيم و بايد در زمينه ساخت هتل به شکل جدی وارد عمل شويم.

لزوم برنامه ريزی سازمان ميراث فرهنگی

شيرکوند با بيان اينکه سازمان ميراث فرهنگی بايد در اين زمينه برنامه ريزی کند اما ثقل برنامه ريزی با بخش خصوصی است، گفت: دولت نه می تواند و نه بايد هتل بسازد چراکه هتل دار خوبی نيست بلکه بايد برای ساخت هتل به بخش خصوصی کمک کنيم که نيازمند قوانين ملی است.

وي با بيان اينکه سرمايه گذار از ابتدای دريافت مجوز براي ساخت هتل تا انتها نبايد مشکلی حس کند، گفت: در اين راستا بايد حداقل ۵۰ هتل در اصفهان ساخته شود تا بازدهی مناسبی برای حجم گردشگران شاهد باشيم.

 

منبع خبر:دنيای سفر

 

شما هم نظر بدهید


کاربر گرامی نظر شما ثبت گردید


;